Etykiety

sobota, 4 października 2014

Sposoby na zatwardzenie (leczenie)

najlepsza odżywka do rzęs
Leczenie zatwardzenia zazwyczaj odbywa się metodami domowymi. Jednakże, jeśli po wypróbowaniu co najmniej kilku sposobów i upłynięciu ponad tygodnia zaparcie nie ustępuje, należy skonsultować się z lekarzem. Poniżej kilka sposobów na zatwardzenie.

Zaparciom najczęściej winna jest dieta i to od unormowania diety powinniśmy rozpocząć eliminowanie problemu. Pozytywnie na pracę jelit wpłynie regularne spożywanie posiłków (pięć dziennie). Do diety powinny zostać włączone produkty, które zawierają błonnik.

Zaleca się jeść jabłka, praktycznie wszystkie rodzaje suszonych owoców (choć najczęściej, jako sposób na zaparcia są wymieniane śliwki), kiszonki (choć przede wszystkim kiszoną kapustę) i buraki. Należy ponadto pamiętać, aby możliwie często pić. Niektórych pokarmów należy też unikać (na przykład czekolady).

Z innego rodzaju zaleceń... Nie powinno się zapominać o ruchu. Codzienny spacer również pomoże zwalczyć zatwardzenie. Niektórzy polecają też - według mnie trochę szamańską - metodą, która zakłada uciskanie na środek podeszwy przez kilka minut, a następnie jej masowanie przez tak samo długi okres czasu.

Jeśli wyżej wymienione metody zawiodą, można spróbować stosowanie delikatnych środków przeczyszczających. Jeśli ich użycie nie będzie sprawą jednorazową, należy skonsultować się z lekarze. Ten najprawdopodobniej zleci badania laboratoryjne, endospkopowe lub radiologiczne.

Leczenie poważniejszych przypadków zatwardzenia odbywa się stosowanie leków farmakologicznych. W wyjątkowo niecodziennych sytuacjach  leczenie obejmuje także operację.

4 komentarze:

  1. Jabłka, buraki, i tym podobne specyfiki działały na mnie czasem, a potem i tak zaparcia powracały. Gdzieś w necie znalazłam błonnik witalny i tak intuicyjnie kupiłam go. To on mnie uwolnił na stałe od zaparć, dobrze go kupiłam. Teraz biorę go raz dziennie i nie wiem co to zaparcia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mi na zaparcia pomaga herbatka z rumianku albo sok jabłkowy,a czasem stosuję Dicopeg.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mimo stosowania diety, czasem muszę używać na zaparcia środków wspomagających. Stosuję czopki musujące Eva Qu. Działają już po kilku minutach i nie mają skutków ubocznych jak wiele preparatów przeczyszczających.

    OdpowiedzUsuń
  4. Dla mnie tylko czopki, żadne olejki rycynowe, płyny, bo po tym mam odruch wymiotny, bardzo wrażliwa jestem na wszelkie smaki i zapachy leków i suplementów...a czopki, aplikuję i spokój, te eva qu odkryłam stosunkowo niedawno i doraźnie je stosuję, nie przeczyszczają , działają delikatnie a skutecznie, mnie bardzo przypasowały.

    OdpowiedzUsuń